کارون خشک و فاضلابی که می‌خواهد به آن آب برساند/ رودخانه چه زمانی از پساب‌ها زدوده می‌شود؟

0
فاضلاب شهری اهواز هم اکنون از ۲۴ نقطه در کارون تخلیه می‌شود، همچنین پساب‌های بیمارستانی، صنعتی و کشاورزی نیز به شکل گسترده تری وارد رودخانه می‌شوند.

ورود زباله و پساب‌ها به رودخانه کارون موضوعی مهم؛ که سال‌های سال فریاد و فغان خوزستانی‌ها و دوستداران محیط زیست را در آورده است.

از کارون، طولانی‌ترین و بزرگترین رودخانه ایران حالا تقریبا هیچ نمانده و به گفته کارشناسان و مردم، سیاست‌های نادرست مدیریت آب و در همین حال کاهلی مدیران استانی، در آتش این مسئله دمیده و باعث شده جان کارون به ورودی‌های فاضلاب وابسته شود.
رخدادی ناشایست برای کارونی که لقب بزرگترین رودخانه کشور را حالا با دشواری یدک می‌کشد و رود پیچ‌های جلگه خوزستان را با آن همه خم و تاب به سختی پشت سر گذرانده تا به خلیج فارس حیات بخشد. جدالی نابرابر میان آب و خاک که یکی تشنه است به دیگری، اما رود به وضعیتی دچار شده که ممکن است برای گیاهان و جانداران خطر داشته باشد.
محمدجواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در تازه‌ترین اظهار نظر خود در خصوص وضعیت کارون در میانه‌های فروردین ماه گفته بود که روزانه ۲۰۰ هزار مترمکعب پساب‌های شهری، صنعتی و بیمارستانی وارد این رودخانه می‌شوند که موجی از نگرانی‌ها را برای دوستداران رودخانه کارون و زیستگاه‌های خوزستان به وجود آورده است.

مردم کم کم گمان می‌کنند آبشار فاضلاب راه انداخته ایم

ورود فاضلاب به رودخانه کارون موضوع جدیدی نیست و طی سال‌های گذشته به محل کشمکش میان حامیان محیط زیست و مسئولان استانی و کشوری تبدیل شده است تا جایی که در اوایل مهر ماه سال ۱۳۹۷، مدیر کل مدیریت بحران خوزستان اظهار کرد: پذیرفته ایم که در مقطعی فاضلاب به رودخانه ورود کند، اما نباید علنی باشد، زیرا مردم کم کم گمان می‌کنند آبشار فاضلاب راه اندازی کرده ایم و با آن عکس می‌گیرند!

شبنم قنواتی زاده، فعال محیط زیست و مدیرعامل انجمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین اقدامات خود در زمینه رودخانه کارون گفت: هفته پیش با مراجعه به اداره کل محیط زیست و دیدار با معاون این اداره و رئیس اداره محیط زیست اهواز، خواستار دریافت اطلاعاتی در خصوص میزان ورودی های پساب و خطر آنها برای طبیعت شدیم، اما پس از آن ما را به فردی ارجاع دادند که «هیچ» داده ای در اختیار مان نگذاشت.