-

مطلوبیت آب شرب روستايي بطور متوسط زیر 50 درصد است

0

به گزارش شاراز و به نقل از  روابط عمومی مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز، جلسه شورای سلامت و امنیت مواد غذایی کلانشهر اهواز به دبیری مرکز بهداشت غرب اهواز  در سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

دکتر احمدی بلوطکی دبیر شورای سلامت و امنیت مواد غذایی شهرستان اهواز ضمن قدرداني از زحمات فرماندار کلانشهر اهواز به عنوان رئیس ستاد کرونا و شورای سلامت شهرستان و معاونین وي روند کاهشی مبتلایان به بیماری کووید 19 و کاهش مراجعات بیماران به مراکز غربالگری و بیمارستانها را نتیجه زحمات تمام ادارات و سازمانها دانست.

مطلوبیت آب شرب روستايي بطور متوسط زیر 50 درصد است

احمدي با بيان اينكه تامين آب شرب و بهداشتي براي روستاييان به لحاظ اهميت، جايگاهي بي بديل در حفظ سلامت، کارآمدي ساکنان مناطق روستايي، عدم مهاجرت و توسعه پايدار بخش روستايي کشور داشته و خواهد داشت و تامین و توزیع آب بهداشتی و سالم کمترین انتظاری است که مردم نجیب ما در مناطق روستایی از آن بی بهره مانده اند، گفت: چقدر باید فریاد بزنیم آب روستایی ما مطلوبیت ندارد و نگرانی ما تنها در خصوص آلودگی میکروبی نیست کلر هم در آب روستایی یا کم است یا وجود ندارد… شهادت میدهم در حوزه روستایی مطلوبیت بطور متوسط زیر 50 درصد است و برخی نقاط به بیست درصد و کمتر هم می‌رسد…

از آب شرب مطلوب چيزي جز خاطره نمانده است

وي افزود: از آنچه که در کتاب‌ها به فرزندان خود می آموزیم آب ماده ای بی رنگ بی بو و بی طعم است چیزی جز خاطره نمانده است… این مطلب در آب روستایی بیداد می‌کند. ما آنچه را که باید فریاد بزنیم می‌گوییم.. اگر آبفا در حال انجام کارهای زیر ساختی است حداقل کلر باقیمانده در شبکه فعلی را به درستی مدیریت و رصد کند. البته دوستان آبفا گاها حرف ما در خصوص نمونه گیریها را قبول ندارند كه نشان از اين است كه یا کار کارشناسی ما اشتباه است یا عزیزان آبفا کم لطفی می‌کنند ما آماده ایم حرف خود را در هر محکمه علمی اثبات کنیم.

تأمين آب سالم در شرايط اپيدمي كرونا ضرورتي انكار ناپذير

احمدی بلوطکی گفت: سلامت آب بطور مستقیم و غیر مستقیم با بیماریهایی مختلفی همچون تیفوئید، حصبه، شبه حصبه، بیماری اسهال خونی و وبا در ارتباط می باشد، همچنين در شرايط كنوني كه شستشوی دستها از مهمترین راههای پیشگیری از بیماری کووید 19 می باشد، در دسترس بودن آب سالم برای شهروندان امری ضروری و بدیهی است و قطعی های مکرر و افت فشار آب در شبکه توزیع یکی از راههای پیشگیری از بیماری کرونا را کاملا از بین خواهد برد.

با آبگرفتگي هاي اخير، وقوع طغيان ديگري در كنار كرونا خواهيم داشت

وي با اشاره به بارشهاي اخير بيان داشت: فاضلاب‌های برگشتی از باران های اخیر حجمی از مشکلات گوارشی و پوستی را در مناطق روستایی به دنبال داشت. ما در پاییز و زمستان امسال نگران طغیان دیگری در کنار کرونا هستیم که امیدواریم این نگرانی به وقوع نپیوندد……

در زمان پيك التور هستيم/مراجعات مراكز بهداشتي افزايش يافته است

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنين با ابراز نگرانی از وضعیت اسفبار سرریز و گرفتگی های شبکه فاضلابرو در کلانشهر اهواز، گفت: در حال حاضر در پیک التور هستیم و مراجعات به مراکز خدمات جامع سلامت افزایش یافته است و بارندگی های اخیر ضعف های ناشی مشکلات حوزه آب و فاضلاب را مشهود تر کرده است .

اختلال در سیستم گوارش از علائم بیماری کرونا/ آلودگی آب شرب تشدید و زمینه ساز بیماری کرونا

دبیر شورای سلامت و امنیت مواد غذایی شهرستان پس زدگی های فاضلاب، آبهای آلوده و روان آب ها را از علل بروز و شیوع بیماریهای عفونی عنوان کرد و متذکر شد یکی از علائم بیماری کرونا اختلال در سیستم گوارش بوده که آلودگی آب شرب می تواند این موضوع را تشدید و زمینه بیماری کرونا را فراهم کند .

احمدی بلوطکی ضمن گلایه شدید از عملکرد متولیان امر گفت سلامتی مردم چیزی نیست که به این سادگی از کنار آن گذشت و با سهل انگاری جان شهروندان را به خطر انداخت .دفع غیر بهداشتی فاضلاب خطرات و مضرات فراوانی یدنبال خواهد داشت و بیمارستانهای ما توان یک اپیدمی هم زمان با کرونا را نخواهند داشت .

یک سال از آبگرفتگی سال 98 گذشته است

دبیر شورای سلامت با اشاره به اینکه یک سال از آبگرفتگی سال 98 گذشته است تصریح کرد : آیا نباید در طول این مدت چاره اندیشی میشد و با درس گرفتن از بحران سال گذشته از بروز چنین بحرانی در این مقطع زمانی پیشگيری نمود، در همه دنیا مردم برای بارش باران شادمانی میکنند و برای بارش این نعمت الهی شکر گذار خداوند هستند . اما در کلانشهر اهواز مردم با بارش باران نگران به خطر افتادن جان و مال خود هستند.

شبكه دفع فاضلاب فرسوده است

این مقام مسئول با بيان اينكه شبکه دفع فاضلاب کلانشهر اهواز فاقد استاندارد های اصولی بوده که در بسیاری از اوقات شاهد گرفتگی های شدید و سرریز فاضلاب در مناطق شهری می باشیم، ادامه داد: شبکه فاضلابرو با قدمتی پنجاه ساله و فرسودگی فراوان بدون شک توان دفع آبهای سطحی و افزایش ناگهانی دبی فاضلاب را نخواهد داشت.

سلامت جسمی و روانی مردم بازیچه دست مسئولان نیست !

دبیر شورای سلامت با بیان اینکه سلامت جسمی و روانی مردم بازیچه دست مسئولان نیست ! خطاب به متولیان امر اظهار داشت : قرار است چند بحران آبگرفتگی و سیل را پشت سر بگذاریم تا به فکر چاره اندیشی و رفع مشکلات باشیم !

سلامت مردم در گرو پاس كاري مسئولين

وی افزود: برخی از مسئولین از فرسودگی شبکه فاضلابرو گلایه می کند و برخی از نبود شبکه آبهای سطحی ! مگر سلامت مردم چزی است که با پاس کاری وظایف بین ما مسئولین این شهر و ادارات و سازمانها به خطر بیفتد.

بهداشت بايد به وظيفه ذاتي خود عمل كند

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به اینکه ما اصلا منکر تلاش های عزیزان در شرکت آب و فاضلاب اهواز نیستیم از عدم حضور برخی از مدیران و متولیان در جلسات شورای سلامت گلایه مند بود و گفت: این مرکز بر حسب وظیفه ذاتی و قانونی هشدارهای لازم را ارائه و تمام مشکلات و شاخص های آب روستایی را طی مکاتبه محرمانه به مدیریت آبفا استان و شهرستان تحويل داده است .

درصورت عدم رفع مشكل، پيگيري از طريق مراجع قضايي صورت ميگيرد

وی یاد آور گردید به استناد مصوبات شورای سلامت در صورت عدم رفع مشکل، مرکز بهداشت آنرا تهدید علیه سلامت عمومی دانسته و از طریق مراجع حقوقی و قضایی پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

احمدی بلوطکی در پایان از تمامی متولیان امر (شرکت آب و فاضلاب شهرستان، شهرداری و ..) خواست نسبت به برنامه ریزی های منظم و انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت رفع معضلات بهداشتی، زیست محیطی و اجتماعی اقدام نمایند که شاهد این وضعیت خطرناک برای سلامتی شهروندان نباشیم.

Comments are closed.

آخرین اخبار