توافق ژنو

تمهیدات توافق موقت ژنو به منظور تداوم مذاکرات ۷ روز تمدید شد

0

به گزارش خبرنگاران اعزامی خبرگزاری تسنیم به وین، امروز ۳۰ ژوئن (۹ تیر) است، روزی که ضرب‌الاجل دستیابی به توافقی هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ به پایان می‌رسد. اما در هتل پاله‌کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌ای،‌ دیدارها در بالاترین سطح ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از پایان گفتگوها نیز دیده نمی‌شود. محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه کشورمان، در بازگشت از تهران علی‌‌اکبر صالحی،‌ مرد اول هسته‌ای ایران، را نیز با خود آورده. امری که نشان از “جدیت ایران در مذاکرات است.”

آمریکا و اتحادیه اروپایی تمهیدات مندرج در توافق موقت ژنو، برنامه اقدام مشترک، را برای هفت روز دیگر تا ۷ جولای (۱۶ تیر) تمدید کردند تا فرصت بیشتری برای گفتگو درباره موارد اختلافی داشته باشند. و در روزهای آتی مذاکره‌کنندگان گفتگوها درباره مواد اختلافی چون چگونگی رفع تحریم‌ها، PMD یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، تحقیق و توسعه هسته‌ای در کشورمان و برخی موارد گفتگو خواهد کرد تا ببینند آیا می‌توانند به توافقی درباره این موضوعات دست یابند یا به زمان بیشتری نیاز است.

دیپلمات‌های کشورمان بارها اعلام کرده‌اند که اگرچه تمرکزشان بر پایان یافتن مذاکرات در ضرب‌الاجل تعیین شده است اما دستیابی به توافق خود مهمتر از زمان است و مذاکرات تا زمان دستیابی به چنین توافقی ادامه خواهد یافت.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین اخبار